Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej” zatem działania naszej szkoły są oparte na prezentowaniu ważnych wydarzeń w historii Polski, trosce o pamięć poległych w walce zindeksa Ojczyznę, propagowaniu literatury patriotycznej. Różnorodność form i aktywności takich jak konkursy, maratony, wycieczki sprawi, że poznawanie dziejów naszego kraju będzie inspirującą przygodą.

Niepodległość jest naszym wspólnym dobrem. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku jest okazja do świętowania wydarzeń z przeszłości, a dla naszej szkoły doskonałym fundamentem do budowania przyszłości naszych wychowanków. Na tym fundamencie opartym na wartościach obecnych w całej historii Polski, wyróżniających polską tożsamość narodową: dążenia do wolności, poszanowania godności i praw człowieka oraz solidarności pragniemy wychować naszych uczniów. Działania szkoły dotyczyć będą także upamiętniania twórców polskiej kultury, tych powszechnie znanych i tych, o których pamięć jest żywa jedynie lokalnie czy regionalnie.

18 maja 2018 roku uczniowie kl. IV wraz z rodzicami i wychowawczynią przygotowali piknik połączony z recytacją utworów o tematyce niepodległościowej.

Działania związane były z ubieganiem się o Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego.

Cel uroczystości: poszerzenie wiedzy dotyczącej historii Polski.

Cele szczegółowe:

Kształtowanie postaw patriotycznych i szacunku do Ojczyzny,
Wzbudzanie szacunku do otaczającej nas przyrody,
Kształcenie wyszukiwania informacji z różnych źródeł,
Integracja uczniów,
Kształtowanie odpowiedzialności i samodzielności,
Współpraca z rodzicami,
Kształtowanie umiejętności prezentowania informacji.
Uczestnicy: uczniowie klasy IV wraz z rodzicami, zaproszeni goście: dzieci z oddziału przedszkolnego.

Uczniowie we współpracy z opiekunem szkolnej biblioteki i nauczycielem informatyki wybierali wiersze dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie przygotowali też gazetkę tematyczną związaną z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie odbyła się recytacja utworów.

Piknik odbył się w ogrodzie szkolnym, który jest wspaniałym miejscem. Miejscem, gdzie można wypocząć, zrelaksować się. A także miejscem, w którym można posłuchać o historii naszego kraju w akompaniamencie śpiewu ptaków, szumu drzew. Przepiękna kolorystyka flory naszego ogrodu nawiązuje do przyrody, za którą tęsknili polscy poeci.

Przygotowanie zajęć: wychowawca kl. IV Iwona Murawska

8 maja 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie kl. IV, VI i VII pod opieką pani Barbary Olbryś przygotowali część artystyczną. Odbył się również koncert chóru szkolnego. Uczniowie zaśpiewali m.in. „Polskie kwiaty”, „Ojczyzno ma”, „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Flaga”, „Taki kraj”. W koncercie wziął udział zaproszony gość Wojciech Derecki, uczeń pani Magdaleny Golon w kasie pianina. Wojciech zagrał 3 utwory „Polskie drogi”, „River Flows in you” oraz utwór z filmu „Amelia”. Uroczystości towarzyszyła wystawa prac plastycznych pt. „Pamiętajmy o ogrodach” przygotowana przez uczniów podczas lekcji muzyki (wizja polskich ogrodów i ojczyzny w słuchanych utworach).

3 maja Poczet Sztandarowy naszej szkoły wraz z opiekunem SU panią Ewą Gołaszewską wziął udział w uroczystych obchodach Święta Konstytucji 3 maja.

W Gminie Świętajno zostały zorganizowane obchody Święta Konstytucji 3 maja. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie. O oprawę muzyczną podczas ceremonii zadbał Chór Pasjonata. Zgromadzeni wysłuchali również krótkiego występu artystycznego przygotowanego przez Fundację Kreolia Kraina Kreatywności z Jerutek.
Po Mszy Świętej na dziedzińcu przed kościołem nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego, podniesienie flagi państwowej na maszt oraz okolicznościowe wystąpienie Wójta Gminy Świętajno Pani Alicji Kołakowskiej. Następnie Oficer Jednostki Wojskowej w Lipowcu odczytał „Apel Pamięci”, a po nim miała miejsce „Salwa Honorowa” wykonana przez 8 Szczycieński batalion radiotechniczny z Lipowca.

Organizatorzy:
Gmina Świętajno
Gminny Ośrodek Kultury w Świętajnie
Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie
Fundacja Kreolia Kraina Kreatywności z Jerutek
Szkoły podstawowe i Gimnazjum z terenu gminy Świętajno

źródło: http://swietajno.ug.gov.pl/8789,Obchody-Swieta-Konstytucji-3-Maja.html

24 kwietnia w naszej szkole odbyła się lekcja historii przygotowana przez Agencję Widowisk Historycznych  ARKONA. Panowie w ciekawy i przezabawny sposób omówili najciekawsze wydarzenia historyczne naszego kraju oraz dokonania Stefana Batorego, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza czy Stefana Czarnieckiego. Wyjaśnili naszym wychowankom ważne pojęcia, pokazali jak wyglądała zbroja husarza, szabla batorówka. Uczniowie mieli możliwość przymierzenia ciężkiej zbroi husarskiej.  Koniec spotkania był niezwykle emocjonujący, ponieważ nasi goście zaprezentowali wystrzał z pistoletu.

20 kwietnia 2018 w naszej szkole obchodziliśmy ŚWIĘTO ZIEMI, które według kalendarza ekologicznego przypada 22 kwietnia. Nasza szkoła już po raz trzeci ubiega się o Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego, który tym razem zorganizowano pod hasłem: „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości  w szkolnym ogrodzie dydaktycznym”. Zapytamy: co mają wspólnego ogrody z odzyskaniem niepodległości? Otóż odpowiedź znajdziemy w utworach wielkich polskich poetów takich jak Adam Mickiewicz czy Cyprian Kamil Norwid. Ich utwory były przepełnione myślami o niepodległości, wolności, tęsknotą za krajem, miłością do ojczyzny, do polskiej przyrody.

„Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych;
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;
Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą…”

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

Cyprian Kamil Norwid i wielu innych polskich poetów i pisarzy był miłośnikiem przyrody, lubił wędrować po kraju. Podczas pobytu we Florencji w 1844 roku z tęsknoty za ojczyzną napisał „…Czarnoleskiej ja rzeczy chcę – ta serce uleczy!…”.  Natomiast w utworze poetyckim „Moja piosnka” wyznał:

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba….

Tęskno mi, Panie…”

Chcemy, aby nasze działania były poparte hasłami: Kochaj Polskę, kochaj jej przyrodę, walcz o niepodległość, ale nie z karabinem w ręku. Walcz o zachowanie tego nieopisanego piękna, dbaj o swój region. Oto obecny patriotyzm, współczesny, prawdziwy. Nasi uczniowie pod opieką wychowawców mieli do wykonania ciekawe zadania. Jedno z nich dotyczyło poszukiwania roślin typowych dla Polski. Odbył się również turniej przyrodniczo-sportowy. Następnie nasi wychowankowie wzięli udział w sadzeniu biało-czerwonych cebulek kwiatowych w ogrodach szkolnych.

Redagowała: Ewa Gołaszewska

Samorząd Uczniowski pod opieką pani Ewy Gołaszewskiej przygotował gazetkę tematyczną z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Gazetka pojawiła się w holu szkoły.

Żołnierze Wyklęci to niezłomni bojownicy o Polskę niepodległą, którzy po II wojnie światowej zbrojnie stawiali opór Związkowi Radzieckiemu i jego agenturze. Dochowując wierności żołnierskiej przysiędze i zawołaniu „Bóg – Honor – Ojczyzna” ginęli w nierównej walce. Tropieni, torturowani, poniżani, wyszydzani, skazywani na śmierć w sfingowanych procesach oddawali życie za wolną Polskę. Wielu z nich nie ma grobów, ich ciała funkcjonariusze NKWD, UB czy służby więziennej zakopywali w tajemnicy i byle gdzie. Propaganda PRL nazywała ich „bandytami” i „zaplutymi karłami reakcji”, a ich rodziny komuniści prześladowali długie lata.
Po 1989 r. pamięć o Żołnierzach Wyklętych przywracali ludzie dobrej woli rozumiejący, że czyn i ofiara uczestników zbrojnego podziemia antykomunistycznego to okupiona krwią tradycja niepodległościowa obfitująca w przykłady męstwa i wierności Polsce. Wiele dla uhonorowania niezłomnych polskich patriotów i udokumentowania ich działalności uczyniła w latach 90 -tych Liga Republikańska kierowana przez Mariusza Kamińskiego, późniejszego szefa CBA, a obecnie wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości. Śp. Lech Kaczyński, Prezydent Rzeczypospolitej, odznaczał uczestników antykomunistycznego oporu i ich rodziny, uczestniczył w odsłanianiu pomników i pamiątkowych tablic. To z Jego inicjatywy podjętej w 2010 r. Sejm uchwalił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uzasadnienie dołączone do projektu uchwały zgłoszonej przez śp. Prezydenta L. Kaczyńskiego głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelana w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość do ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. Losy żołnierzy antykomunistycznej partyzantki opisują publikacje, wystawy i filmy Instytutu Pamięci Narodowej.

Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/4790/zolnierze-wykleci-na-zawsze-w-pamieci

Klasa VII wraz z nauczycielem historii Barbarą Olbryś przygotowała program artystyczny pt. „Polska”. Hol szkolny został z tej okazji odświętnie udekorowany. Podczas apelu, który odbył się 13.11.2017r.  zaprezentowano dzieje i  współczesność Rzeczypospolitej. Oprawę muzyczną zaprezentowali uczniowie z klasy III i IV.

10.11.2017r. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Marek Krzysztof Nowacki wręczył dyrektorom 86 szkół i placówek Certyfikaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”. Nasza szkoła znalazła się wśród wyróżnionych szkół. Podczas spotkania z rodzicami Pani dyrektor Jolanta Fijałkowska podziękowała wszystkim zaangażowanym w działania związane z tym wyjątkowym wyróżnieniem.

Sprawozdanie z realizacji Certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu

Znalezione obrazy dla zapytania kultura warmii i mazur

I. Celem przedsięwzięcia jest wyróżnienie szkół i placówek oświatowych, które:

Pomagają członkom społeczności szkolnej zrozumieć i zaakceptować koncepcję szkoły promującej postawy patriotyczne.
Zarządzają projektami w sposób sprzyjający uczestnictwu, partnerstwu i współdziałaniu społeczności szkolnej, w tym rodziców i społeczności lokalnej oraz długofalowości działań.
Doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze w obszarze edukacji patriotycznej i regionalnej, dążąc do zwiększenia jej skuteczności.
Tworzą klimat społeczny sprzyjający rozwojowi, osiąganiu przez wszystkich sukcesów i wspierający ich poczucie własnej wartości.
II. Szkoły/placówki dla osiągnięcia celów w ramach ubiegania się o Certyfikat podejmują zintegrowane działania służące:

Kształtowaniu tożsamości narodowej, więzi z krajem ojczystym i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji.

  1. Upowszechnianiu wiedzy na temat polskiej historii i kultury, a także walorów przyrodniczych i krajobrazowych naszego kraju.
  2. Rozwijaniu kreatywnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i społecznych w aspekcie lokalnym i państwowym.
  3. Kształtowaniu tożsamość pluralistycznej, uwzględniającej poczucie własnej odmienności i jednocześnie tolerancyjnej w stosunku do różnych kultur.
  4. Wydobyciu wielorakich wartości tkwiących we własnym regionie w aspekcie „małej ojczyzny”.
  5. Wzmacnianiu poczucia zakorzenienia, przynależności do określonego terytorium, miejsca, wspólnoty, kultury.
  6. Kształtowaniu umiejętności poszukiwania i analizowania oraz krytycznego podejścia do zgromadzonych informacji zawartych w różnych źródłach historycznych.
  7. Inspirowaniu uczniów do samodzielnego tworzenia narracji historycznej – integrowania informacji pozyskanych z różnych źródeł i uzasadniania własnego stanowiska.
    III. Działania szkoły/placówki ubiegającej się o Certyfikat powinny:

– wpływać na kształtowanie postaw patriotycznych dzieci, młodzieży i dorosłych,
– angażować społeczność szkolną i lokalną,
– mieć jak najszerszy zasięg oddziaływania,
– być widoczne i akceptowane przez społeczność lokalną,
– wynikać z potrzeb społeczności lokalnej,
– przyczyniać się do poszukiwania nowych, skutecznych rozwiązań, podnoszących atrakcyjność i efektywność pracy szkoły w obszarze kształcenia, wychowania i opieki,
– być systematycznie dokumentowane i upowszechniane

Zapraszamy do pomocy w realizacji projektu wszystkich chętnych, zwłaszcza rodziców, mieszkańców Jerut i okolicznych wiosek.

22 grudnia 2016 roku podczas Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, pięknej i bardzo bogatej w doznania artystyczne imprezy środowiskowej uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. Iwony Murawskiej przedstawili prezentację multimedialną . Pozwoliła ona poznać historię tradycji i zwyczajów Bożego Narodzenia pielęgnowanych na Warmii i Mazurach oraz gwarę lokalną.

  1. Poznanie historii swoich miejscowości, wykonanie albumu ,, Moja mała Ojczyzna”

Opracowanie na języku polskim historii miejscowości, w których mieszkają nasi uczniowie.
Nadanie oprawy graficznej pracom uczniów na zajęciach komputerowych, dodanie fotografii.
Stworzenie albumu na lekcjach plastyki z powstałych prac uczniowskich- wystawa

ZŁOŻENIE KWIATÓW POD POMNIKIEM W ŚWIĘTAJNIE – maj 2017 r.

W dniu 10 maja uczniowei klasy V i VI złożyli kwiaty pod pomnikiem poległych w czasie I wojny światowej. Wydarzenie to ma wyraz symboliczny- młodzi patrioci uczcili w ten sposób pamięć tych wszystkich, ,, których los związał z Mazurami”, jak głosi napis na pominiku. Data naszej wizyty w tym miejscu też nie jest przypadkowa, bowiem pomnik odsłonięto w dniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej- 1 maja 2004 r.

,,Salwa Honorowa na cześć Święta Konstytucji 3 Maja ”

W dniu 3 maja 2017 r. Gmina Świętajno przy udziale 8. Szczycieńskiego batalionu radiotechnicznego zorganizowała uroczyste obchody Święta Narodowego Konstytucji Trzeciego Maja w Spychowie. Obchody zaingurowano przemarszem kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych na plac przy Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie. Na placu żołnierze oraz licznie zgromadzeniu mieszkańcy odśpiewali Hymn Państwowy, a Poczet Flagowy dokonał podniesienia Flagi Państwowej RP. Nie zabrakło podczas tych obchodów majowego święta pocztu sztandarowego SP Jeruty.

Warunkiem zachowania i trwania kultury narodowej jest przekaz dziedzictwa kulturowego. Realizując zadania związane z certyfikatem chcemy przede wszystkim pokazać uczniom, jakie wartości tkwią we własnym regionie, jak dynamicznie się rozwija. Mamy na myśli także wartości tkwiące w środowisku przyrodniczym. Stąd realizujemy tak wiele działań o charakterze ekologicznym. Pragniemy , by w przyszłości młode pokolenie, które dziś kształtujemy kreowało wokół siebie środowisko zróżnicowane biologicznie, przyjazne człowiekowi, zwierzętom i roślinom. Podczas lekcji przyrody i licznych projektów, konkursów uczniowie mogą wiele dowiedzieć się o faunie i florze regionu, sposobach ich ochrony.

  1. GMINNE WARSZTATY EKOLOGICZNE ,,NA RAUTNEK BIORÓŻNORODNOŚCI ” 21.09. 2016
    Uczniowie zgłębiali tajniki ochrony bioróżnorodności na naszym terenie, dzieli się swoją wiedzą na temat tego, co można zrobić, by lista gatunków roślin i zwierząt żyjących w lokalnym środowisku nie tylko się nie zmniejszyła, ale ciągle rosła, odbył się m.in. konkurs znajomości rodzimych gatunków zwierząt, zespoły szkolne budowały makiety osiedla, miasteczka sprzyjającego rozwojowi bioróżnorodności.
  1. CERTYFIKAT SZKOLNEGO OGRODU DYDAKTYCZNEGO – 25.01.2017 ROK

Przyroda to jeden z atutów naszego regionu na trwałe zakorzeniony w kulturze i historii Warmii I Mazur . Naszym obowiązkiem jest zachować go w jak najlepszym stanie dla potomności. Czynimy ku temu wiele starań, organizujemy w tym celu wiele działań. 25 stycznia 2017 roku otrzymaliśmy Certyfikat Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego za całoroczne działania związane z organizacją, pielęgnowaniem ogrodów szkolnych, opisywaniem i propagowaniem bioróżnorodnosci naszego regionu.

ZIMA TO TRUDNY CZAS DLA PTAKÓW

Zima to trudny czas dla ptaków, ale z naszą pomocą przetrwały ją na pewno łatwiej. O skrzydlatych przyjaciołach , jak co roku pamiętała klasa II. Dzieci dbały o to, aby ich skrzydlaci przyjaciele podczas tegorocznej, mroźnej zimy nie byli głodni. W szkolnym ogrodzie ptaki miały do dyspozycji karmnik, uzupełniany smakołykami:

słonina
• kasze(jęczmienna, kukurydziana ,gryczana, pęczak)
• ziarna zbóż
• płatki (owsiane ,jęczmienne)
• ziarna słonecznika
Najczęściej gościły w naszej stołówce sikorki , wróble, gile, wrony, gawrony. Przyloty ptaków mogliśmy obserwować przez okno na korytarzu szkolnym. Podczas obserwacji zauważyliśmy, że w sprzyjających warunkach pogodowych ptaki same starały się wyżywić. Do karmnika przylatywały rzadko. Gdy gwałtownie pogorszyła się pogoda wtedy nasi skrzydlaci przyjaciele całymi dniami trzymali się karmnika i często w nich żerowali. Podczas dokarmiania ptaków dzieci z kl. II uświadomiły sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych, zimowych warunków. Jednocześnie była to doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości oraz wrażliwości na los zwierząt, a także zyskali oni poczucie, że robią coś dobrego.

Szkolny ogród dydaktyczny w Jerutach ośrodkiem poznawania i ochrony bioróżnorodności Warmii i Mazur- projekt dofinansowany przez OCEE.

Oto niektóre działania ekologiczne w ramach tego projektu:

– Fauna i flora mazurskich ostępów – wycieczka do Nadleśnictwa Spychowo – prezentacja świata zwierzęcego i roślinnego naszego regionu, warunków sprzyjających ich życiu,

– poznajemy szatę roślinną naszego regionu – cykl zajęć edukacyjnych w klasach II-VI prowadzonych w formie ćwiczeń praktycznych w szkolnych ogrodach , zwieńczenie działań wykonaniem fotoalbumu,

– stworzenie piaskownicy paleontologicznej we współpracy ze społecznością lokalną, gdzie uczniowie mogą zapoznać się z tajemnicami przyrody nieożywionej,

– renowacja Ogrodu Dendrologicznego – współpraca szkoły z mieszkańcami wsi, absolwentami,

-Gminny Konkurs na Plan Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego ,, Ostoja Bioróżnorodności” ,

– organizacja niewielkiego przedogródka- miejsca przed wejściem do szkoły, który wszystkich gości już na wejściu poinformuje, ze jesteśmy szkołą przyjazną środowisku,

– wyposażenie ogrodów w tablice informacyjne oraz w hotel dla owadów.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Znalezione obrazy dla zapytania 11 listopada święto niepodległości scenariusz

Polska!

                                                  O, ileż w jednym słowie

                                              Może się zmieścić wielkiej treści,

                                             Ile rozpaczy i boleści,

                                             Nikt nie wyliczy, nikt nie powie,

                                            Chyba że tylko polskie serce,

                                            Co wiek przetrwało w poniewierce

                                            I zniosło takich mąk bezedno,

                                           Od których zda się gwiazdy bledną…

Bocheńska ”Modlitwa o Polskę”

10 listopada 2016 w wigilię Narodowego Święta Niepodległości w SP Jeruty odbył się uroczysty apel szkolny. Uczniowie klasy V I VI pod kierunkiem p. B. Olbryś przygotowali przepiękny montaż słowno-muzyczny przypominający drogę naszej ojczyzny do niepodległości. Miło nam było gościć podczas uroczystości także rodziców.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH- 1MARCA 2017 R.

Uczniowie klasy VI z pomocą p. I. Murawskiej przygotowali gazetkę tematyczną z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z jej tematyką uczniowie wszystkich klas mogą sie zapoznać podczas pobytu w sali historycznej. Działaniom twórców wystawki przyświecały następujące cele:

– wzmocnienie tożsamości narodowej i postaw patriotycznych poprzez wzbudzenie szacunku do własnej ojczyzny i jej bohaterów

– kształtowanie umiejętności wyszukiwania informacji z różnych źródeł oraz redagowania notatki, krótkiej biografii na podstawie tych informacji

– kształtowanie umiejętności wykorzystywania TIK

Mamy nadzieję, że młode pokolenie dzięki naszym działaniom na zawsze zapamięta ten wątek historii Polski.

226 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W naszej szkole odbył się apel upamiętniający 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W jego przygotowanie zaangażowani byli uczniowie z klasy III i VI wspierani przez p. B. Olbryś i p. I. Murawską. Podczas apelu usłyszeliśmy piękne wiersze o tematyce patriotycznej, uczniowie przypomnieli także tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili, dlaczego jest to tak ważny dzień dla naszego kraju. Uroczystość wzbogaciły pieśni patriotyczne, a jej powagę podkreśliły galowe stroje, barwy narodowe i ciekawa prezentacja multimedialna. Występy uczniów spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony zgromadzonych uczniów i nauczycieli. Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu.

ŚWIĘTOWANIE DNIA NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE ŚWIĘTAJNO – 11.11.2016

W gminnych obchodach Dnia Niepodległości brała udział także reprezentacja naszej szkoły. Zgodnie z tradycją odbył się między innymi przemarsz wojska, pocztów sztandarowych szkół i organizacji wraz z mieszkańcami gminy. Pod Pomnikiem dumnie powiewały sztandary, śpiewano pieśni patriotyczne, złożono kwiaty.

Rozpoczynanie uroczystości szkolnych hymnem państwowym.
Każdą uroczystość państwową rozpoczynamy hymnem państwowym i zachowujemy się odpowiednio podczas jego wykonania. Podczas obchodów Święta Niepodległości śpiewamy wszystkie zwrotki hymnu.

  1. Dekorowanie flagą Polski w czasie ważnych uroczystości państwowych.

Wywieszamy flagę, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe, dbamy przy tym, by była ona czysta, wyprasowana.Często też dekorujemy szkołę w czasie takich świąt flagami papierowymi wykonanymi przez naszych uczniów.

  1. Znajomość i popularyzacja Hymnu Szkolnego.

Każdą uroczystość szkolną rozpoczynamy lub kończymy ( jeśli na początku jest hymn państwowy) Hymnem Szkoły, treść hymnu, autor melodii i słów jest zapisany w Ceremoniale Szkoły. Każdego roku uczniowie na lekcjach języka polskiego oraz muzyki ćwiczą poprawne wykonanie hymnu, przypominają historię jego utworzenia.

  1. Opracowanie ceremoniału szkolnego.

Samorząd Uczniowski opracował opis przeprowadzenia uroczystości szkolnych z udziałem sztandaru i samej celebracji sztandaru. Potem opracowanemu tekstowi ceremoniału nadano odpowiednią szatę graficzną na zajęciach komputerowych i zamieszczonio ceremoniał na stronie Internetowej szkoły.

  1. Podkreślenie uroczystym strojem świąt państwowych i szkolnych.

Do obowiązków ucznia należy podkreślenie uroczystym strojem świąt państwowych i szkolnych, składanie ślubowania na sztandar .

MIŁA NASZYCH OJCÓW MOWO

20 marca 2017 roku w szkole w Jerutach obfitował w mnóstwo atrakcji. Dzień rozpoczął się niezwykle poważnie. Za sprawą uczniów klasy V przygotowanych przez wychowawcę E. Gołaszewską przenieśliśmy się nad bajecznie pięknie jeziora mazurskie. Podziwialiśmy nie tylko krajobraz pojezierza, ale przede wszystkim oddaliśmy hołd działaczom Warmii i Mazur walczącym o zachowanie języka polskiego na tych terenach. Bogaty montaż słowno- muzyczny ,, Piękna naszych ojców mowo…” wzbogacony został prezentacją multimedialną oraz wystawą przedstawiającą dorobek Kajki, Mrongowiusza, Gizewiusza, Kętrzyńskiego. ( przygotowała D. Wilczek). W dalszej części spotkania uczniowie klasy VI ( przygot. B. Olbryś) wcielili się w rdzennych mieszkańców Kurpi. Wysłuchaliśmy w ich wykonaniu 2 fragmentów gadki kurpiowskiej. Później wszyscy uczniowie uczestniczyli w warsztatach artystycznych dotyczących tworzenia palm wielkanocnych. Dzięki uprzejmości trzech wspaniałych pań: p. Wielk, p. Lenkiewicz wraz z córką Magdaleną mogliśmy przypatrywać się i sami zmierzyć się z trudną sztuką zwijania kwiatów z bibuły, tworzenia ogromnej palmy- symbolu Wielkanocy.

Czy współczesnej szkole potrzebny jest patron ? Czy tworzenie tradycji szkoły wokół sylwetki patrona może dać pozytywne efekty? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie można zredukować roli wychowawczej szkoły wyłącznie do programów wychowawczych, profilaktycznych czy też różnego rodzaju akcji. Specyfiką pracy szkoły jest wytwarzanie dóbr duchowych, co wymaga odpowiedniej atmosfery. Wychowanie jest procesem ciągłym, odbywa się w każdej sytuacji szkolnej. Bardzo pomocnym jest oparcie tegoż procesu o wzór osobowościowy patrona szkoły. Ceremoniał szkolny, zwyczaje związane z patronem szkoły oraz przyjęta koncepcja wychowania powoduje, że szkoła ma swój „klimat”, a działania wychowawcze oparte na wzorcu, którym jest patron szkoły, stają się spójne. Dlatego też w SP Jeruty Święto Szkoły jest jednocześnie Świętem Patrona- Kornela Makuszyńskiego. W tym roku obchodziliśmy je 25 listopada , w kolejną rocznicę nadania szkole imienia. Był to dzień uroczysty i pełen emocji. Niósł za sobą poszerzenie wiadomości o życiu patrona i jego twórczości w formie konkursów: recytatorskiego, plastycznego oraz przedstawienia -,, Kornel Makuszyński w niebie” i propozycji tanecznej – taniec małpek przeniesiony z kart książeczki K. Makuszyńskiego o małpce Fiki -Miki.

12 kwietnia 2017 roku odbył sie w szkole DZIEŃ OTWARTY- PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA. Uczniowie już wcześniej przygotowywali się do tego wydarzenia. Opracowano prezentacje, gazetki tematyczne na temat róznych regionów Polski:

przedszkole- KASZUBSKIE OPOWIEŚCI
klasa II- MAZURY- CUD NATURY
klasa II- Z WIZYTĄ W GÓRALSKIEJ WIOSCE
klasa V- OCALIĆ ŚLĄSK OD ZAPOMNIENIA
klasa VI- PODLASKIE TRADYCJE ZNANE I MNIEJ ZNANE

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

To tytuł projektu realizowanego przez klasę V na kilku przedmiotach trwający wiele miesięcy. Piątoklasiści na lekcjach przyrody i godzinie wychowawczej poznawali regiony geograficzne całej Polski, na gazetce ściennej stopniowo przybywało zdjęć i informacji o poznawanych krainach. Było to możliwe dzięki korelacji treści przyrodniczych z lekcjami zajęć komputerowych. Uczniowie edytowali teksty, drukowali ciekawe zdjęcia . Potem na technice tworzyli kolorowy kalendarz , którego kanwą stały się materiały opracowane na komputerach. Wszystkim działaniom przyświecał jeden cel- poznanie regionów naszego kraju , w konsekwencji również wzmocnienie poczucia więzi z ojczyzną, szacunek i utożsamienie się z materialnym i duchowym dziedzictwem Polski. Ponadto praca uczniów nad realizacją projektu w sposób znaczący przyczyniła się także do:

– kształcenia umiejętności efektywnego współdziałania w grupie,

– planowania i organizowania własnej pracy,

– integrowania wiedzy z różnych przedmiotów,

– poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł,

– efektywnego wykorzystywania i sprawnego posługiwania się technologią informacyjną

SPACERKIEM PO UNII EUROPEJSKIEJ

Ostatni tydzień listopada i początek grudnia upłynął klasie V na realizacji projektu SPACERKIEM PO UNII EUROPEJSKIEJ. Najpierw uczniowie poznawali historię powstania UE, cele i zasady jej działania ( lekcje przyrody), na zajęciach komputerowych wyszukiwali informacje i zdjęcia dotyczące symboli wspomnianej organizacji. Lekcje techniki poświęcono tworzeniu albumu, by na koniec znów móc na przyrodzie podzielić się wiedzą o państwach członkowskich Unii Europejskiej. Piątoklasiści włożyli w album ogrom pracy, ponieważ większość wiadomości zapisywali ręcznie, nie raz, nie dwa trzeba było przepisywać strony, bo pismo nie było zbyt kształtne lub wkradły się błędy. Za to efekt wspaniały- powstał obszerny album (przez kilka dni jego karty zdobić będą gazetkę klasową w sali przyrodniczej), a co ważniejsze wiedza zdobyta w ten sposób zostanie na dłużej w pamięci młodych pokoleń.

Mamy nadzieję, że dzięki tej wycieczce udało się nam rozbudzić wśród uczniów zainteresowanie własną przeszłością, dziejami regionu, dalej narodu, korzeniami i rozwojem rodzimej kultury.

SPACERKIEM PO UNII EUROPEJSKIEJ

Ostatni tydzień listopada i początek grudnia upłynął klasie V na realizacji projektu SPACERKIEM PO UNII EUROPEJSKIEJ. Najpierw uczniowie poznawali historię powstania UE, cele i zasady jej działania ( lekcje przyrody), na zajęciach komputerowych wyszukiwali informacje i zdjęcia dotyczące symboli wspomnianej organizacji. Lekcje techniki poświęcono tworzeniu albumu, by na koniec znów móc na przyrodzie podzielić się wiedzą o państwach członkowskich Unii Europejskiej. Piątoklasiści włożyli w album ogrom pracy, ponieważ większość wiadomości zapisywali ręcznie, nie raz, nie dwa trzeba było przepisywać strony, bo pismo nie było zbyt kształtne lub wkradły się błędy. Za to efekt wspaniały- powstał obszerny album (przez kilka dni jego karty zdobić będą gazetkę klasową w sali

patriotów. Nie zabrakło też twórczych rozwiązań. Każdy z uczniów mógł sam zaprojektować SYRIUSZA- polską wersję maskotki unii.

Zbiórka żywności we współpracy z Caritas w Olsztynie.
Na godzinie wychowawczej i zajęciach komputerowych uczniowie klasy V opracowali ulotki informacyjne i rozdali je w szkole, w domach rodzinnych. Potem zorganizowali miejsce zbiórki w stołówce szkolnej i wyznaczyli koordynatorów, którzy zajęli się prowadzeniem akcji. Zebraną żywność przekazano do parafii w Świętajnie. Stamtąd nasze ,,dary serca” trafiły do wszystkich potrzebujących.

  1. Góra grosza.

Pod patronatem Samorządu Uczniowskiego nasi wychowankowie podjęli się trudnego i żmudnego zadania- zbiórki przysłowiowych ,, groszy”- funduszy na następujące programy pomocy: pomoc dla zawodowych rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, pomoc dla Domów dla dzieci. Celem tej akcji było między innymi uwrażliwienie uczniów na krzywdę małych dzieci oraz swoich rówieśników. Akcja była bardzo dobrym przedsięwzięciem wychowawczym, gdyż pozwoliła uświadomić uczniom, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej. Po zakończeniu tej szlachetnej akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych monet. Uczniowie naszej szkoły zebrali:1 groszówek – 40zł 70gr, 2 groszówek – 46zł 44gr i 5 groszówek – 84zł 20gr co dało razem 171zł 34gr. Monety ważyły 15 kg. W dniu 29.03.2017r. pieniądze uzbierane w ramach akcji „Góra Grosza” zostały przesłane na adres organizatora.

W celu upamiętnienia całorocznych działań zmierzających do nadania naszej szkole Certyfikatu Szkoła Wierna Dziedzictwu tworzyliśmy Kronikę Certyfikatu. Dołączy ona do innych albumów, prezentacji, stanie się również cennym źródłem wiedzy o naszej szkole.